Kupić, wynająć, czy poczekać? O nieruchomościach

awie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami jako proces, w którym dokonuje się: określenia wartości rynkowej nieruchomości, określenia wartości odtworzeniowej nieruchomości, ustalenia wartości katastralnej n

Kupić, wynająć, czy poczekać? O nieruchomościach wycena domów kraków

O wycenie nieruchomości

Wycena nieruchomości ? postępowanie, w którym dochodzi do określenia wartości nieruchomości.
W prawie polskim wycena nieruchomości została zdefiniowana w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami jako proces, w którym dokonuje się:

określenia wartości rynkowej nieruchomości,
określenia wartości odtworzeniowej nieruchomości,
ustalenia wartości katastralnej nieruchomości.
Wyceny nieruchomości dokonuje posiadający uprawnienia państwowe rzeczoznawca majątkowy w podejściu:

porównawczym,
dochodowym,
kosztowym,
mieszanym.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wycena_nieruchomo%C5%9Bci


Koszty przeprowadzania wyceny nieruchomości

Wycena nieruchomości wykonywana jest zazwyczaj przed jej planowaną sprzedażą lub w momencie, kiedy jakaś osoba stara się o otrzymanie odszkodowania. Czasami z wnioskiem o wykonanie wyceny nieruchomości wychodzi osoba, która chce dokonać zakupu jakiejś nieruchomości i nie jest pewna czy przedstawiana jej cena za możliwość zakupu nieruchomości nie jest zawyżona. Ze względu na bezpieczeństwo przeprowadzanej wyceny odbywa się ona według pewnych stałych etapów, a jednocześnie osoba zlecająca jej wykonanie ma prawo od razu dowiedzieć się, jakie koszty będzie musiała ponieść w związku z przeprowadzaną wyceną nieruchomości. Będą one uzależnione od tego, jak wiele czasu trzeba będzie poświęcić na wykonanie pełnej wyceny nieruchomości.


Wspólnota mieszkaniowa - definicja, prawne fakty

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa



© 2019 http://polenamiotowe.mazury.pl/