Kwestia dbania o odzież i meble skórzane

do skór.Garbowanie skórSkórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztk

Kwestia dbania o odzież i meble skórzane Odzież ze skóry sprawia sporo problemów z pielęgnacją i utrzymaniem jej w czystości. Całe szczęście można skorzystać z usług profesjonalistów: , albo zakupić właściwe środki do skór.

Garbowanie skór

Skórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztki tkanek podskórnych (tzw. mizdrowanie). Skóry płukano i rozwieszano do obcieknięcia.

Przed przystąpieniem do właściwego garbowania, ściągniętą ze zwierzęcia skórę należy poddać zabiegom wstępnym (tzw. warsztatowi mokremu), mającym na celu usunięcie włosów i rozluźnieniu tkanki skórnej. W tym celu na skórę umieszczoną w dołach wyłożonych połówkami belek i wylepionych gliną, działano substancjami o charakterze zasadowym. Najczęściej stosowano popiół drzewny lub wapno gaszone (np. w Nowym Targu odkryto dół z 2. połowy XII wieku ze skórami przemieszanymi z iłem, popiołem i wapnem).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Garbowanie


Tapicerka w aucie

Skórzana tapicerka w samochodach to świetne i eleganckie rozwiązanie, uwielbiane przez wielu miłośników motoryzacji. Siedzenia w aucie narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia oraz uszkodzenia, więc ich posiadacze razem z autem kupili pewnie garść kosmetyków na tą tapicerkę właśnie.

Regularna pielęgnacja pozwoli uniknąć wydatków związanych z renowacją skóry w naszym aucie, jednak jeżeli wozimy w tym aucie zwierzęta to pewnie nie unikniemy napraw. Dlatego warto chronić tapicerkę, gdy przewozimy coś co może ją uszkodzić.


Kilka słów o zamszu

Zamsz (z niem. Sämisch) ? wyprawiona skóra zwierzęca nie posiadająca części licowej, miękka, ciągliwa, chłonna, o krótkim włóknie koloru naturalnego, żółtokremowego lub sztucznie barwiona.

Skóra może pochodzić m.in. z takich zwierząt jak: sarny, łosie, jelenie, owce, renifery lub kozy. Garbowanie zamszu odbywa się metodą tłuszczową. Najczęściej stosuje się go do wyrobu rękawiczek, bandaży, ścierek do szkła optycznego, obuwia lub wierzchniej odzieży.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamsz



© 2019 http://polenamiotowe.mazury.pl/